Представяме ви следващия ни лектор, който има завидна биография и огромен опит зад гърба си независимо от младата си възраст.  

Рангел Вангелов е родом от  Пловдив. Започва да танцува още като дете в детския фолклорен ансамбъл към народно читалище „Пробуда” в с. Манолско Конаре, а после продължава в детско-юношеския фолклорен ансамбъл „Детелина” – гр. Пловдив.

Танцът е неизменна част от живота на младия Рангел и съвсем естествено е желанието му да продължи обучението си в Националното училище за танцово изкуство (НУТИ) – гр. София, където е приет в класа на Никола Колев. Завършва обучението си с почетен диплом за високи танцови и творчески постижения и отличен успех на името на основателя на отдел Български народни танци – Кирил Харалампиев.

Още докато учи в НУТИ, Рангел Вангелов става солист танцьор в ансамбъла за народни песни и танци „Искър” и едновременно с това работи като помощник-репетитор в детския фолклорен ансамбъл „Искърче”.

През 2003 г. започва нов изключително успешен етап в творческата му биография. Началото на този етап е постъпването му на работа като артист балетист в „Нешанъл арт” ООД на Нешка Робева. До 2006 г. той е един от виртуозните танцьори (както ги определят авторитети в областта на танца), които изтръгват сълзи на възторг от публиката по стотици наши и международни сцени. В този период участва в поставените и режисирани от Нешка Робева танцови спектакли „Два свята”, „Орисия”, „Готови ли сте?” и „Триптих” и изправя на крака любители на танцовото изкуство в над 300 представления. Заедно с останалите танцьори от трупата разнася славата на България по света – на Световното изложение ЕКСПО 2005 – Япония, на традиционния театрален фестивал в Москва „Золотой витязь”, в Гърция, Турция, Израел, Италия, Сърбия, Германия, Франция… Натрупал за кратко време голям опит, от 2003 г. Рангел Вангелов е едновременно солист танцьор, репетитор и организатор във фолклорна формация „Български ритми“.

Организира заснемането на множество TВ продукции, рекламни шоу програми и демонстрации на образци на българския танцов, музикален и словесен фолклор.

В периода от 2007 г. до 2010 г. работи като координатор на Асоциация „Български фолклор”.

През 2007 г. кариерата на Рангел като професионалист в областта на танцовото изкуство придобива нови измерения – висока оценка получава работата му като постановчик и репетитор към Образцов танцов ансамбъл „Климовчанка” – гр. Климовск, Русия; към културно-художествено дружество „Св. Сава”- гр. Белград, Сърбия; към фолклорна формация „Полянци” – гр. Полски Тръмбеш, България.

Едновременно с това е солист танцьор в танцова формация „Веселина” и технически сътрудник в ЕТ „МАРИНОВ – ВЕСЕЛИН”.

От 2009 г. усилията на Рангел Вангелов се насочват интензивно към работата като преподавател по български народни танци. В продължение на една година посвещава любителите на нашия фолклор в тайните на българските народни танци в спортен и танцов клуб „Суперформа”. Преподавателският му опит се обогатява през 2010 г., когато започва да работи като преподавател по български народни танци в ПГИИРЕ „Михай Еминеску”. От 2010 г. е преподавател по български народни танци и в „Маркет Тест” АД. Работи по проекта „Успех” на МОМН още от самото му стартиране в 41 ОУ „СВ. Патриарх Евтимий” – гр. София, като преподавател по български народни танци. Успешни са изявите му като лектор и преподавател по български народни танци на творчески групи от Израел, Македония, Русия, Сърбия, Гърция, Румъния, Словакия, Полша, Чехия, Унгария, Албания, Кипър и Грузия.

Плод на творческата му работа са танцовите постановки „Северняшка ръченица”, „Шопско настроение”, „Джиновско”, „Циганска любов”, „Турска перла”, както и различни обработки на фолклорни хора.

През 2009 г. Рангел Вангелов става основател, главен художествен ръководител и хореограф на Танцов колектив „Вангелов”, а от 2011 г. – управител във „Вангелофф” ЕООД. В този период той става и  педагог – хореограф в 41.ОУ “Свети Патриарх Евтимий”, гр. София, а през 2022г. се дипломира с отличие в ЮЗУ “Неофит Рилски”, гр. Благоевград, в катедра ХОРЕОГРАФИЯ в класа на проф. Николай Цветков.

Именно танцът отваря вратите на Рангел Вангелов към едно ново поприще -това на професионален водещ на културни събития, голяма част от коитоп тясно свързни с народното ни творчество. Благодарение на въздействащото му слово, изпълнено с плам, добрина и внимание към всеки участник, изпъква индивидуалността на всяка творческа група, а форумите, дали порив за изява на различни колективи, оставят траен отпечатък в съзнанието на обществото.

Вангелов е не само водещ, но и автор на сценариите на добили популярност събития като фолклорното надиграване „Ритми край Янтра“ и националния конкурс за млади изпълнители „Полските щурчета“ гр. Полски Тръмбеш, фолклорния фестивал „За пояс“ и „Празникът на зелето“ с. Петърч, националния танцов фестивал „Ритъмът в сърцето ми“, фолклорния фестивал „Мегданска веселия“, балетния концерт „Денят на балета“, годишния фолклорен концерт „От Витоша по-високо нема“, националния фестивал „В полите на Балкана“ – с. Искрец, националния фолклорен фестивал „Нашенско хоро” – гр. Самоков, националния фолклорен събор „Да се хванем на хорото, на Текето под небето“ с. Николово, Русенско, и на още много юбилейни и празнични концерти – гр. София.

Именно по тази тема сме поканили Рангел като лектор на нашата трета среща-семинар – « Как да си направим спектакъл ». Очакваме с интерес това, което Рангел Вангелов ще ни разкаже и ни научи от неговия дългогодишен и богат опит в тази област.

admin
Author: admin