Тази година на срещата-семинар на фолклорните състави в чужбина на почест ще бъде Добруджанската фолклорна област. А какъв по-добър избор за лектор за нашите участници от този на самия художествен ръководител на ансамбъл Добруджа – г-н Стоянов. За нас беше чест, че той прие радушно и веднага нашата покана и очакваме с нетърпение да се потопим заедно в дебрите на Добруджанската фолклорна област в съботния ден.

 Кой е Стоян Господинов Стоянов ?

Повече от 50 години на сцената г-н Стоян Господинов Стоянов съхранява и популяризира българския фолклор и българските традиции. Неговата творческа дейност неизменно е свързана с Професионален фолклорен ансамбъл „Добруджа“, в който работи над 42 години, с него е свързан житейският и професионалният му път.

Постъпва в ансамбъла през 1976 г. като артист-балетист, до 1998 г. Главен художествен ръководител на ПФА “Добруджа” е от 2001 г. Със своето изкуство ръководеният от Стоян Господинов професионален фолклорен ансамбъл „Добруджа” е признат за един от най-добрите представители на фолклорния жанр в България. Той се отличава с неповторим маниер на музициране, специфичен за добруджанския фолклор, естествените и красиви гласове на певиците, които продължават богатата песенна традиция на Добруджа, с отлични и професионално подготвени изпълнители от танцовия му състав. Сред достойнствата на изпълнителите на ПФА „Добруджа” е и факта, че те с лекота претворяват фолклора от всички етнографски области на България. Със своите хиляди концерти ПФА „Добруджа” участва активно в концертния живот на Добруджа и България. На неговото вълнуващо изкуство се радват зрителите от десетки страни – Белгия, Франция, Русия, Великобритания, Италия, Ирак, Нигерия, Китай, Холандия, Швейцария и много други. След изпълненията на Добруджанските артисти залите са отеквали от нестихващи аплодисменти на омагьосаните зрители.

Освен с ПФА „Добруджа”, с който е свързана трудовата дейност на Стоян Господинов Стоянов, той работи с още много фолклорни формации –  ПФТС „Добруджа“, ФА „Бизоне“ – Каварна, Клуб за автентичен фолклор „Добруджа“, ФА „Българка”- Шабла, ансамбъл „Радуга”, с. Каменка, Украйна. И те неизменно се нареждат на първите места сред най-добрите у нас и по света.

Той създава Представителна фолклорна танцова студия „Добруджа” и вече 35 години работи упорито и с отдаденост с десетки хиляди деца от няколко поколения от Добрич, за да се запазят и популяризират хилядолетните български обичаи и традиции. Дарява щастие и надежда на талантливите деца на Добруджа, учи ги да носят магията на българския национален фолклор в сърцата си и да продължават да доставят радост със своите музикални, певчески и танцови изпълнения. Сред настоящите изпълнители от студията вече има внуци на първите участници. Благодарение на работата му с децата изгражда достойни личности, научени на труд, отдаденост, екипност и любов към род и Родина. Защото малка част от тях продължават професионално да се занимават с фолклор, но всички те се реализират като добри и успешни българи, които ценят традициите.

Вече 37 години Стоян Господинов Стоянов поддържа приятелски връзки с Широ Ишизака и Ириса Наото, която е ръководител на ансамбъла за български фолклорни танци “Кога”. Всяка година те идват, за да се учат от него на български народни танци, а при посещенията си в Япония той е научил да танцуват хора и ръченица стотици японци. В класовете му участват хора на възраст от 16 до 95 години.

 

Отново на доброволни начала работи вече 25 години с бесарабските българи от ансамбъл „Радуга” в с. Каменка, Украйна. Целият репертоар на ансамбъла, който участва изключително успешно в много концерти и фестивали, е поставен от именития хореограф от Добрич.

 

Стоян Господинов Стоянов е носител на многобройни награди като артист-балетист -„Златна лира“ и „Кристално огърлие“  на Съюз на българските музикални и танцови дейци, както и като ръководител на ПФА „Добруджа” и ПФТС „Добруджа”  – „Златна лира“ и „Кристално огърлие“, „Златен век с печата на Симеон Велики“, Златна значка, „Златната кобилица“, Голямата награда на Община гр. Добрич, Почетен знак и диплом на ЦИОФФ и др.

 

Срещата ни с г-н Стоянов ще бъде едно пътуване във времето и пространството през златна Добруджа чрез танците и привичните и ритми. А на финала на семинарния ден ще се опитаме заедно с песен, танц и музика да напишем края на нашата добружанска приказка.

admin
Author: admin