Диляна Курдова ще бъде лектор  в Третата среща-семинар на ръководителите на българските фолклорни състави в чужбина. Нейната лекция в неделната утрин ще бъде на тема „Трансформации на българския традиционен танц във фолклорните състави в чужбина“ .

Коя е Диляна Курдова?

Тя е изследовател на българския танцов фолклор, преподавател по български и гръцки танци и хореограф с публикации в български и международни издания. Член на няколко групи и секретар на работната група по Музика и танц на Югоизточна Европа към Международен съвет за музикални и танцови традиции към ЮНЕСКО. Дългогодишен координатор на Международен летен фолклорен семинар в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, тя е и човекът зад страницата Phoenix Perpeticum с над 13 000 последователи, където публикува стари видеа с традиционни български хорà и танци. Част е от екипа на Културен семинар „НЕПОЗНАТИТЕ“ Пловдив – иновативен форум, включващ в себе си научен и художествено-творчески модул, който за кратко време се утвърди като едно от значимите културни събития извън столицата. Заедно със Сдружение „Концерти.БГ“ София организира концерти в сферата на етно-фюжън-фолк сцената и разработва първото образователно мобилно приложение за фолклор в България „Фолклор в джоба“ (Folklore in the Pocket). Продуцент на бг фолк-афро-латино фюжън албума SEWA на Виктор Мандия. Като хореограф и преподавател по български и гръцки танци от 2013 г. насам има проведени над 296 семинара в България, Белгия, Великобритания, Гана, Германия, Дания, Израел, Италия, Канада, Литва, Нидерландия, Норвегия, Румъния, Тайланд, Чехия, Швейцария, Швеция, Украйна. Автор е на книгата « Размисли върху българската женска носия ». Целта на „малкия хартиен звяр“, както авторката го нарича, е да послужи за въведение в света на облеклото и значението му за българката от „едно време“. Книгата не съдържа описания на носии, а гледа частите през призмата на символизма.

Асоциацията на българските фолкорни състави в чужбина е изключително багодарна на Диляна Курдова за приетата покана да бъде лектор в нашата трета среща-семинар, както и за избора на тема, която засяга пряко нашите членове и гости на семинара.

admin
Author: admin